Obnašanjem dužnosti načelnika, Damir Grgurić aktivno radi na investicijskim projektima kojima se Općina Skrad afirmirala u kvalitetno izgrađenu lokalnu zajednicu. Primjenom višegodišnjeg iskustva i poznavanja problematike lokalne samouprave, te realizacijom niza projekata Skrad je postigao visoku razinu opremljenosti komunalnom infrastrukturom, razvio različite oblike društvenih čimbenika i interakcija. U drugom mandatu radi na promijeni vizualnog identiteta mjesta i Općine, koje postaje privlačno, ekološki osviješteno mjesto za život i boravak…

Tako načelnik Grgurić kaže:“Programsko djelovanje Općine Skrad u svim segmentima usmjereno je na potrebe mještana i podizanja kulture življenja. Područje općine u cijelosti je elektrificirano, mrežom javne rasvjete pokriveno je cijelo područja općine s ugrađenim štednim (ekoloških) rasvjetnim tijelima, skoro svakom domaćinstvu omogućen je priključak na vodovod, asfaltirano je ili novim asfaltnim slojem presvučeno više od 80 posto svih cesta, 70 posto naselja Skrad ima izgrađen sustav fekalne odvodnje, koja će budućom gradnjom još tri kolektorske cijevi (Cvjetna ulica, ulica Josipa Blaževića Blaža i naselje Tusti vrh) biti pripremljena za spajanje na budući kolektor…

Pored škole u Skradu planira se građenje sportsko-rekreacijskih igrališta dok se u SRC Skradska draga planira izgraditi visinski centar za razne sportove. U cilju unapređenja gospodarstva našeg mjesta, provodi se u suradnji sa PINS-om, poticanje programa školovanja obrtnika i malih poduzetnika te se izrađuju projekti za apliciranje prema EU fondovima.

Također se iz proračuna Općine kontinuirano izdvajaju sredstva za stipendije i prijevoz učenika i studenata, sufinancira se dječji vrtić … Općina pomaže obiteljima slabijeg imovinskog stanja, osiguravajući sredstva za egzistencijalne potrebe. Uvažavaju se aktivnosti brojnih udruga i Turističke zajednice, te se u proračunu osiguravaju sredstva za njihovo djelovanje i organiziranje raznih kulturnih, športskih manifestacija i priredbi.

U tijeku je projekt Općine Skrad kojim će se stvoriti kvalitetniji uvjeti za rad predškolskog odgoja kroz rekonstrukciju i opremanje novog prostora dječjeg vrtića u prizemlju stare školske zgrade u Skradu, te nadam se, svečanog otvorenja u jesen 2014. godine. Realiziran je i zahtjevan projekt ekološkog značaja – preuzimanje od javne ustanove Priroda Izletišta Zeleni vir i njegovo uređenje koje donosi i određenu financijsku dobit, jer u 2013. godini je Zeleni vir posjetilo oko 9 tisuća posjetilaca s kupljenom ulaznicom. Izletište je uređeno oko 80 posto, treba još urediti prilaz kroz Jasle te kućicu sklonište ispod spilje Muževa hižica. Na uređenju su radili Skrajani i Skrajanke kroz javne radove preko Zavoda za zapošljavanje, tako da su uređene prilazne ceste i staze te šetnice uokolo Izletišta. Uvažavajući brojne programe u cilju kvalitetnog razvoja i življenja djece Općini Skrad dodijeljen je među prvima prestižni status “Općina Skrad – prijatelj djece”.

Budući da je na turističkom prostoru Skrada uočena stagnacija, ulaže se zaista mnogo truda kako bi se Skrad vratio na stari put turističkog prosperiteta. Pokušavaju se stvoriti preduvjeti za daljnji turistički razvoj kojim se predviđa da Skrad postane visoko kvalitetna, vrlo poželjna, europski orijentirana turistička destinacija s otvorenom mogućnošću zaposlenja raznih struka i potom snažnijim jačanjem gospodarstva na području Općine. No za to trebaju svoja leđa i znanje podmetnuti osim Općine i trenutni poduzetnici, iznajmljivači soba i apartmana, ugostitelji…kao i oni koji imaju dobre poduzetničke ideje. S malo više poslovnog rizika mislim da bi kroz pola godine, godinu udvostručili dolazak gostiju a potom bi sve teklo lakše.

Usprkos teškom recesijskom razdoblju realizirani investicijski projekti Općine Skrad unaprijedili su mnoga područja života u lokalnoj zajednici no to nije dovoljno da bi se obuzdala i negativna populacijska kretanja. Kad bi država napokon uvidjela da je krajnje vrijeme za kreiranje zakona koji bi bili odskočna daska za življi razvoj kojim bi se zaustavila depopulacija mi bi bili itekako sretni i zadovoljni jer bi to značilo i dobitak za naš Proračun kroz nekoliko godina. Opća decentralizacija, države, gospodarstva, javne uprave, s malo manje gledanja svega kroz profit, zasigurno bi urodila plodom, Skrad i Gorski kotar bi se mogli spasiti, jer ipak je to područje u kojem je lijepo živjeti… Uvažavanje čovjeka i njegovih potreba u mjestu življenja, razvijanje zdrave komunikacije s mještanima, konstruktivan rad vijećnika Općinskog vijeća, kvalitetan tim čimbenika, od Jedinstvenog upravnog odjela, radnih tijela, dobre suradnje s Osnovnom školom i dječjim vrtićem, udrugama, Župom Skrad, Turističkom zajednicom, skradskim tvrtkama, sve to doprinijelo je uspješnoj realizaciji većine razvojnih projekata, te im pripadaju zasluge za kreiranje skladnog životnog okruženja.“

Predvođena ovom podrškom i strategijom razvoja, Općina Skrad okreće se novim misijama i realizaciji novih projekata koji bi trebali donijeti daljnji napredak Općine i njenih naselja. Sve to moglo bi postati upitno ako država ne uzmu Skradu i Goranima brdsko planinski status koji je donosio dodatna i to vrlo značajna razvojna sredstva…