Skradska škola broji 66 učenika te tridesetak djelatnika, učitelja i ostalog osoblja. Od početka pojave prvih Covid 19 pozitivnih osoba u Hrvatskoj bilo je jasno kako će s ovom pandemijom male goranske škole biti u prednosti pred velikim školama. U prvom valu kad su zatvorena vrata škole učenicima i radom kod kuće, najteže je bilo djeci i roditeljima tijekom online nastave, jer je prijelaz iz licem u lice nastave odjednom krenuo kroz razne aplikacije, Teams, Viber, meilovima…Kako je online nastava potrajala, svi dionici su počeli zazivati povratak u škole. Početkom ove nove nastavne godine djeca su se vratila u svoje učionice, njihovi učitelji su s njima, roditelji su zadovoljniji…

O svemu smo popričali s ravnateljem škole Vjekoslavom Pintarom. Tako on kaže:“Ovo novo vrijeme suživota s Korona pandemijom postalo je dio svakodnevnog života, učenika u učionicama, učitelja i učenika u učionici, hodnicima za vrijeme odmora, marende, mini odmora na igralištu, parku, terasi, kod odlaska kućama, čekanja prijevoza…Sve to se odvija, uz pridržavanje epidemioloških mjera i svakodnevnog mjerenja temperature kod ulaska u školu, dezinfekcije ruku, obuće i radnih prostora. Spremačice uz korištenje dezinficijensa koriste dodatno i UV-C lampe kako bi sve površine bile besprijekorno čiste za sljedeći dan. Svi djelatnici se prema donesenim mjerama odnose odgovorno jer štiteći sebe štite i druge. Mogu reći da se i učenici nakon više od pola godine života s korona virusom u većem dijelu ponašaju odgovorno. Svi oni žele što duže živjeti svoje školske živote u školi, kažu lakše je i više vremena im ostaje za druge stvari, igru kod kuće, šetnju s prijateljima, roditeljima…odlaske na treninge i slično. Jesensko vrijeme donosi prve viroze, prehlade, svi su oprezni, učitelji o tome komuniciraju s roditeljima, roditelji se drže pravila, djeca ostaju kod kuće do ozdravljenja. Općina Skrad dosad ima malo covid bolesnih, nekoliko djece je u samoizolaciji, i nadam se da ćemo i dalje biti jedna od „najzdravijih“ općina.“

Život učitelja koji rade na više škola je tijekom korona krize zahtjevniji jer oni imaju više kontakata, kako s učiteljima, tako i s učenicima… Ugroženiji su od dodira s virusom, no zasada svima ide dobro, kažu kako komunikaciju licem u lice smanjuju na najmanju mjeru. A zna se da učitelj bez kontakt komunikacije nije onaj pravi učitelj. Srećom današnja tehnologija dopunjuje međusobna dogovaranja, rješavanja problema…Svemu tome doprinos daju i učenici. I oni žele biti što duže u školi, žele zaštititi svoje obitelji…No oni su željni druženja, međusobne komunikacije, šala i smijeha…

Kada se sve zbroji, Covid 19 nam je dao do znanja koliko je važno zdravlje i koliko je važno zdravo živjeti, baviti se nekim oblikom kretanja, pa bila to obična šetnja, vožnja bicikla, trčanje, planinarenje…Virus će s vremenom nestati iz naše svakodnevice, no zdrave navike će ostati…