Općina Skrad spada u red manjih Općina u Hrvatskoj. S oko 1000 stanovnika, Općina zasada funkcionira s izvornim Proračunom od oko 3,5 milijuna kn te isto toliko pomoći iz drugih izvora. Korona pandemija također je uzrokovala sporije punjenje Proračuna i otežala rad Općine u prvih devet mjeseci ove godine. Sve to predstavlja izazov za načelnika općine Damira Grgurića, koji traži načine da se ova godina zaključi pozitivnim poslovanjem.
Više o svemu, poslovanju, projektima i planovima govori načelnik Grgurić:“Ovu 2020. godinu pamtit ćemo po utjecaju korona virusa na cijelu zajednicu, kako od života obitelji, tako i naše Općine. Covid 19 uzrokovao je sporije punjenje Proračuna, donio je odluke o smanjenju davanja i korisnicima i poslovnim subjektima. Pokušavamo skrpati Proračun i osigurati korisnicima normalno funkcioniranje, koliko god je to moguće. Ima kašnjenja s isplatama prema korisnicima, no nadam se da će do isteka proračunske godine biti bolje…Što se tiče projekata i tu ima zastoja u realizaciji, no nisu zaustavljeni, kreću se sporije no kreću se. Tako je projekt ceste prema Zelenom viru pokrenut. Za početak su osigurana sredstva za prvi kilometar ceste. Ona je započela zemljanim iskopima od skretanja za Zeleni vir, cesta se širi, izvode se radovi pokosa u brdo kako bi se osigurala širina do 5 metara i buduće asfaltne širine ceste od oko 4,5 metra. Želja nam je da cestom do Zelenog vira može doći autobus čime bi izletište godišnje moglo primiti do 30 tisuća gostiju, izletnika. Za taj projekt koriste se novci Europske unije kroz Fond za regionalni razvoj. Bitno je da se s radovima krenulo. Nadalje, projekt vidikovca Perić ide na natječaj kroz mjeru 8.5.2 Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture, te do 30. rujna dokumentacija ide za Zagreb, Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju… To je specifičan projekt kojim bi Perić dobio objekt sa izvučenom staklenom podlogom, nešto u manjim gabaritima kao što je Skywalk Biokovo. Njegovom gradnjom uredila bi se prilazna cesta od Velikog Selca do Perića, pripadajuća rasvjeta ceste i dijelova SRC Skradska draga. Želimo da tim projektom upotpunimo sportsko rekreativnu ponudu tog dijela Općine Skrad, poboljšamo sportsku infrastrukturu u SRC-u i omogućimo sportašima i rekreativcima bavljenje trčanjem, bicikliranjem, ski trčanjem, raznim sportskim igrama…
Gledajući sa strane mnogi misle kako se sve odvija sporo, kako se ne ulaže dovoljno energije da se realizacija projekata brže ostvaruje. No stvarnost je drugačija. Svaki projekt spada pod određenu EU mjeru. Ponekad se poklope mjere s samim projektom i on se tada realizira brže, na primjer ceste sa sređenom dokumentacijom najbrže prolaze u odnosu na druge specifične projekte, kao što su gradnja sportskih terena, staza za skijanje i trčanje, razni fiksni objekti… Za takav tip projekata, prvo ima manji broj mjera ili su one u korelaciji s drugim subjektima, koji su povezani s lokalnom samoupravom. U takvim Projektima postoje velike poteškoće jer Općina nije u mogućnosti riješiti vlasništvo takvih područja na brzinu, gdje je vlasnik ili država ili pojedinci. Dobar primjer je bivši vojni kompleks Šiljar. Ja kao načelnik Općine maksimalno pokušavam s državom i tvrtkama u vlasništvu države potaknuti rješavanje pitanja koja su važna za buduće projekte a većina je vezana uz razvoj sportske infrastrukture na području Općine, posebno zapadnom području Skradskog vrha, SRC Skradske drage.“
Da zaključimo, iz gledišta običnog čovjeka čitajući izvješća sa sjednica Općinskog vijeća, izjava načelnika Općine, gdje se predstavljaju i prihvaćaju projekti, obećavaju i očekuju brze realizacije projekata, uvijek negdje potom zapne. Dogodi se da se za projekte traže dodatna pojašnjenja, dodatna dokumentacija, još neko usklađenje s prije donesenim dokumentima, neka izmjena GUP-a i sl. Većina građana misli da se lako dobiva novac iz EU. No stvarnost je drugačija. I savršeno pripremljeni projekti u većem broju ne dobivaju novce…Jedno su želje a stvarnost je nešto drugo.